شبکه چیست؟ تفاوت بین شبکه ی متمرکز و غیر متمرکز

۰۱:۵۴
۱۳۸ ۰ ۰ دیدگاه

 شبکه

شبکه یه گروه از دستگاهایی که به هم متصلن و اطلاعات رد و بدل میکنن. این دستگاها میتونن با یه شبکه ی داخلی کابلی یا بیسیم و از اینترنت به هم متصل باشن.

شبکه ی متمرکز و معایب آن

بیشتر شبکه های مورد استفاده ی الان، شبکه های متمرکز متکی به سروره. شبکه ی متکی به سرور، یه سروره که معمولا توسط یه شرکت مدیریت و اداره میشه. این سرور تمام درخواست ها و کارهایی که از شبکه میاد رو انجام میده و تمام اطلاعات رد و بدل شده رو کنترل میکنه. چون فقط یه مسئول برای ذخیره و مدیریت اطلاعات وجود داره. این مدل مشکلات خیلی جدی داره.
تمام اطلاعات شخصی ممکنه با هک کردن یه سرور دزدیده بشه.
کاربر نمیتونه هیچ تصوری داشته باشه از این که اطلاعاتش کنترل میشه و حتی ممکنه ازش سو استفاده بشه.مثلا، شما مالک عکسایی که توی شبکه های مجازی میذارین نیستین، در واقع شرکتی که صاحب این شبکه اس، مالک عکس های شماست و میتونه هر کاری که دوست داره باهاشون انجام بده.

شبکه ی غیر متمرکز

شبکه های غیر متمرکز با شبکه های متکی به سرور متفاوتن، چون هیچ مرکزی برای ذخیره اطلاعات وجود نداره و در نتیجه هیچ واسطه ای نیست که بتونه اطلاعات رو کنترل کنه. به جاش تمام اطلاعات شبکه دائما بین اعضای شبکه ذخیره و منتقل میشه که همه یه کپی مشابه از اطلاعات رو نگهداری میکنن. به این عضو ها میگن نود.
پس شبکه غیر متمرکز یه شبکه توزیع شده است که اطلاعات رو بدون یه سرور متمرکز نگهداری و منتقل میکنه.
بدون یه مرکز ذخیره ی اطلاعات ، شبکه در مقابل هک، سو استفاده و گم شدن خیلی مقاوم میشه. برای همینه که شبکه های غیر متمرکز باعث پیشرفت و تحول انتقال و ذخیره اطلاعات شدن.

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا