در ابتدا لازم است که تفاوت میان XRP، ریپل (Ripple) و ریپل نت (RippleNet) را بدانید. XRP ارزی است که بر روی پلتفرم پرداخت دیجیتال به نام ریپل نت اجرا می شود؛ در حالی که ریپل نت توسط شرکتی به نام ریپل اداره می شود. دفتر کل XRP متن باز است و مبتنی بر بلاک چین نیست، بلکه براساس دیتابیس دفترکل توزیع شده می باشد.

ریپل در واقع شبکه ای برای ارائه خدمات به موسسات مالی مانند بانک ها و تجارت های خدمات پول است که از راه حل های ایجاد شده توسط ریپل برای انتقال سریع تر پول در سطح جهانی استفاده می کنند.

پلتفرم پرداختی ریپل نت یک سیستم «تسویه ناخالص آنی» (RTGS) است که هدف آن ایجاد قابلیت تراکنش های پولی سریع در سطح جهانی است. از آنجا که XRP ارز دیجیتال بومی دفتر کل XRP است، می توان از هر ارزی برای معامله بر روی این پلتفرم استفاده کرد.

ایده ایجاد پلتفرم پرداخت ریپل برای اولین بار در سال 2004 توسط رایان فاگر ابراز شد اما این پلتفرم عملی نشد تا زمانی که جد مک کالب (Jed McCaleb) و کریس لارسن (Chris Larson) در سال 2012 این پروژه را آغاز کردند (در آن زمان، OpenCoin نیز نامیده می شد).

بازه ۷ روزه

XRP چگونه کار می کند؟

XRP توسط ریپل ایجاد شده است تا یک جایگزین سریع تر، ارزان تر و مقیاس پذیرتر برای دارایی های دیجیتال دیگر و پلتفرم های پرداخت پولی مانند SWIFT باشد.

دفتر کل ریپل نت توسط انجمن جهانی XRP کنترل می شود و شرکت ریپل به عنوان یک عضو فعال در این زمینه فعالیت می کند. دفترکل XRP تراکنش ها را تقریباً در هر 3 تا 5 ثانیه یا هر زمان که نودهای تأیید کننده مستقل در مورد سفارش و تأیید تراکنش های XRP (بر خلاف پروتکل اثبات کار در بیت کوین) به توافق برسند، پردازش می کند. هر شخصی می تواند تراکنش های ریپل را تأیید کند.

بالا