پولکادات (Polkadot) یک پروتکل چند زنجیره ای شاردینگ (sharding) متن باز است که انتقال بین زنجیره ای یا کراس چین (cross-chain) هر گونه داده یا دارایی را آسان می کند. در نتیجه طیف وسیعی از بلاک چین ها با یکدیگر در تعامل هستند.

این قابلیت همکاری به دنبال ایجاد یک وب کاملاً غیر متمرکز و خصوصی است که توسط کاربران آن کنترل می شود و ایجاد برنامه ها، موسسات و خدمات جدید را آسان می کند.

پروتکل پولکادات زنجیره های عمومی و خصوصی، شبکه های بدون نیاز به مجوز، اوراکل ها و فناوری های آینده را متصل می کند و به این بلاک چین های مستقل اجازه می دهد اطلاعات و تراکنش ها را بدون نیاز به اعتماد شخص ثالث از طریق ریلی چین به اشتراک بگذارند (در ادامه توضیح داده می شود).

DOT، توکن بومی پولکادات سه هدف روشن را ارائه می دهد: ارائه شبکه حاکمیت (governance) و عملیات ها و ایجاد پاراچین ها (زنجیره موازی) از طریق پیوستگی یا باندینگ (bonding).

پولکادات دارای چهار جزء اصلی است:

ریلی چین (Relay Chain): "قلب" پولکادات که به ایجاد اجماع ، قابلیت همکاری و امنیت مشترک در زنجیره های مختلف شبکه کمک می کند.

پاراچین ها (Parachains): زنجیره های مستقل که می توانند توکن های خود را داشته باشند و برای کاربردهای خاص استفاده بهینه سازی شوند

پاراترید (Parathread): شبیه به پاراچین اما با قابلیت انعطاف پذیری بر اساس یک مدل اقتصادی مقرون به صرفه.

پل ها (Bridges): به پاراچین ها و پاراتریدها امکان اتصال و ارتباط با بلاک چین های خارجی مانند اتریوم را می دهد.

بازه ۷ روزه

بنیانگذاران پولکادات چه کسانی هستند؟

پولکادات توسط بنیاد Web3 مستقر در سوئیس برای ایجاد یک وب غیرمتمرکز کاملاً کاربردی و کاربر پسند، به عنوان یک پروژه متن باز ساخته شد.

بنیانگذاران آن دکتر گاوین وود (Gavin Wood)، رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) و پیتر چابان (Peter Czaban) هستند.

وود، رئیس بنیاد Web3، به دلیل نفوذ خود در این صنعت به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم، بنیانگذار Parity Technologies و خالق زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند یعنی سالیدیتی (Solidity)، شناخته شده ترین فرد در میان این سه است.

هابرمایر یک محقق و توسعه دهنده بلاک چین و رمزنگاری است. چابان، مدیر فناوری بنیاد Web3 است. او با داشتن تجربه فراوان در صنایع بسیار تخصصی فناوری مالی، در حال حاضر به توسعه نسل جدیدی از فناوری توزیع شده کمک می کند.

چه چیزی پولکادات را منحصر به فرد می کند؟

پولکادات یک شبکه چند زنجیره ای شاردینگ است، به این معنی که می تواند بسیاری از تراکنش ها را در چندین زنجیره به صورت موازی (پاراچین) پردازش کند. این قدرت پردازش موازی، مقیاس پذیری را بهبود می بخشد.

بلاک چین های سفارشی از طریق چارچوب «سابستریت» (Substrate) سریع و آسان توسعه یافته و می توانند در عرض چند دقیقه به شبکه پولکادات متصل شوند. این شبکه همچنین بسیار انعطاف پذیر و سازگار است و امکان اشتراک گذاری اطلاعات و عملکرد بین شرکت کنندگان مشابه برنامه های تلفن هوشمند فراهم می کند. پولکادات را می توان به طور خودکار بدون نیاز به فورک به منظور اجرای ویژگی های جدید یا برطرف کردن باگ ها ارتقا داد.

این شبکه دارای سیستم حاکمیت بسیار پیچیده ای است که به امنیت شبکه کمک می کند. کاربرها می توانند بر اساس نیازهای خود و شرایط در حال تحول، حاکمیت بلاک چین خود را بر روی پولکادات سفارش سازی کنند. نامزدها، اعتبارسنج ها و تلفیق کننده ها همه وظایف مختلفی را برای کمک به ایمن سازی و حفظ شبکه و ریشه کن کردن رفتارهای مخرب انجام می دهند.

 

بالا