یونی سواپ (Uniswap) یک پروتکل تریدینگ غیرمتمرکز محبوب است که به دلیل نقش آن در تسهیل ترید خودکار توکن های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) شناخته شده است.

یونی سواپ به عنوان یک بازارساز خودکار (AMM)در نوامبر 2018 راه اندازی شد؛ اما امسال به دلیل پدیده DeFi و افزایش معاملات توکن، محبوبیت قابل توجهی کسب کرده است.

هدف یونی سواپ این است که معاملات توکن را بصورت خودکار و برای هر کسی که توکن ها را در اختیار دارد باز نگه دارد. با این کار راندمان تریدینگ در مقایسه با صرافی های سنتی افزایش می یابد.

یونی سواپ با حل مسائل نقدینگی (liquidity) از طریق راه حل های خودکار شده و اجتناب از مشکلاتی که اولین صرافی های غیرمتمرکز با آن مواجه شدند، کارآیی بیشتری ایجاد می کند.

در سپتامبر 2020، یونی سواپ با ایجاد و اهدای توکن حاکمیتی خود، به نام UNI ، به کاربران قبلی پروتکل، گامی فراتر گذاشت. این امر هم پتانسیل سودآوری و هم توانایی کاربران برای شکل دادن به آینده آن - جنبه ای جذاب از نهادهای غیر متمرکز - افزایش می دهد.

 

 

بازه ۷ روزه

بنیانگذاران یونی سواپ چه کسانی هستند؟

یونی سواپ به عنوان طرحی برای معرفی AMM ها در اتریوم به مخاطبان گسترده تر به وجود آمد. خالق این پلتفرم، هایدن آدامز (Hayden Adams)، توسعه دهنده اتریوم است.

آدامز در حین نهایی کردن پروژه یونی سواپ، بر روی پروژه های مختلف دیگری نیز کار می کرد. پروژه وی مستقیماً توسط خالق اتریوم، ویتالیک بوترین، معرفی شد. بوترین حتی نام این پروتکل را انتخاب کرد - در ابتدا با نام   Unipeg شناخته می شد.

آدامز همچنین گفته است که الهام اولیه او برای ایجاد پلتفرم یونی سواپ برگرفته از یکی از پست های وبلاگ بوترین بوده است. ایده اولیه او برای تمرکز بر اتریوم پس از آن بوجود آمد که یکی از دوستانش، او را متقاعد کرد که تحقیق و درک این پروتکل را در سال 2017 آغاز کند.

چه چیزی یونی سواپ را منحصر به فرد می کند؟

یونی سواپ برای ایجاد نقدینگی - و در نتیجه ترید و ارزشی که ترید فراهم می کند - در حوزه دیفای (DeFi) بوجود آمده است.

یکی از مهمترین AMM های فعال در حال حاضر، این پروتکل است که با استفاده از فرمول صرافی خودکار – X x Y = K عمل می کند. هایدن آدامز خود را مخترع اجرای خاص این فرمول در یونی سواپ توصیف می کند.

یونی سواپ فقط یک صرافی غیرمتمرکز نیست. این پروتکل تلاش می کند مسائلی را که پلتفرم هایی مانند EtherDelta با نقدینگی تجربه کرده اند، حل کند.

با خودکارسازی فرآیند ایجاد بازار، این پروتکل ریسک را محدود و هزینه ها را برای همه طرفها، کاهش می دهند. این مکانیسم همچنین احراز هویت را برای کاربران حذف می کند و از نظر فنی هر کس می تواند برای هر جفت ارزی، استخر نقدینگی (liquidity pool) ایجاد کند.

بالا