لایت کوین (Litecoin) یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که در سال 2011 توسط چارلی لی (Charlie Lee)، کارمند پیشین گوگل ایجاد شد. این ارز دیجیتال بر اساس پروتکل بیت کوین ساخته شده است، اما از لحاظ الگوریتم هشینگ، حداکثر عرضه، زمان انجام تراکنش و چند عامل دیگر متفاوت است. لایت کوین از طریق کلاینت متن باز در سایت گیت هاب (GitHub) در 7 اکتبر 2011 منتشر شد و شبکه آن پنج روز بعد، در 13 اکتبر 2011، رسما شروع به فعالیت کرد.

هدف لی از راه اندازی لایت کوین، ایجاد نسخه ای سبک از بیت کوین بود. توسعه دهندگان آن همواره اظهار داشته اند که لایت کوین را می توان به عنوان نقره در نظر گرفت در حالی که بیت کوین به عنوان "طلا" و اندوخته ای با ارزش برای اهداف بلند مدت دیده می شود. سرعت تأیید تراکنش در لایت کوین متمایز از بیت کوین است و هر بلاک حدود 2.5 دقیقه استخراج می شود. با این حال، کاربران لایت کوین ممکن است به دلیل تراکم شبکه حدود 30 دقیقه صبر کنند تا تراکنش آنها به انجام برسد.

 

بازه ۷ روزه

استخراج لایت کوین چگونه انجام می شود؟

لایت کوین برخلاف بیت کوین از الگوریتم استخراج اثبات کار اسکریپت (Scrypt) استفاده می کند. با الگوریتم اسکریپت می توان از سخت افزارهایی مانند GPU برای استخراج کوین ها استفاده کرد. بنابراین هنوز هم می توان لایت کوین را در سیستم عامل های مک یا ویندوز به صورت انفرادی یا گروهی استخراج کرد؛ موردی که دیگر برای استخراج بیت کوین امکان پذیر نیست. اسکریپت برای کاربرانی که مایل به استخراج از طریق CPU یا GPU هستند، مناسب تر است، زیرا تجهیزات ماینینگ مبتنی بر ASIC برای استخراج لایت کوین مناسب نیستند.

در ابتدا، پاداش استخراج هر بلاک لایت کوین برابر با 50 بود اما پاداش بلاک در سال 2015 به 25 کاهش یافت. این رویه تا زمانی ادامه خواهد یافت که لایت کوین به حداکثر عرضه خود یعنی 84 میلیون برسد.

بالا