سولانا (Solana) یک پروژه متن باز بسیار کاربردی است که از فناوری بلاک چین برای ارائه راه حل های امور مالی غیر متمرکز (DeFi) استفاده می کند. ایده و کار اولیه بر روی این پروژه در سال 2017 آغاز شد، اما به طور رسمی در مارس 2020 توسط بنیاد سولانا که دفتر مرکزی آن در ژنو سوئیس است، راه اندازی شد.

پروتکل سولانا برای تسهیل در ایجاد برنامه غیر متمرکز (DApp) طراحی شده است. هدف آن افزایش مقیاس پذیری از طریق ترکیب الگوریتم اجماع اثبات تاریخ (PoH) با اجماع اثبات سهام (PoS) است.

به دلیل این مدل اجماع ترکیبی نوآورانه، سولانا از تریدرهای خرده پا و تریدرهای سازمانی به طور یکسان بهره می برد. تمرکز اصلی بنیاد سولانا در قابلیت دسترسی به امور مالی غیر متمرکز در مقیاس بزرگتر است.

 

 

بازه ۷ روزه

بنیانگذاران سولانا چه کسانی هستند؟

آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko) مهمترین شخص در تیم سولانا است. کار حرفه ای او از شرکت کوالکام (Qualcomm) شروع شد، جایی که او به سرعت پله های ترقی را عبور کرد و در سال 2015 به مدیر ارشد مهندسان منصوب شد. بعدها، مسیر حرفه ای او تغییر کرد و یاکوونکو به عنوان یک مهندس نرم افزار در Dropbox وارد موقعیت جدیدی شد.

در سال 2017، یاکوونکو کار بر روی پروژه ای را آغاز کرد که بعداً به عنوان سولانا شناخته شد. او با گرگ فیتزجرالد (Greg Fitzgerald)، همکارش در کوالکام یک تیم تشکیل داد و پروژه ای به نام Solana Labs را تأسیس کردند. پس از جذب چندین همکار سابق در کوالکام، پروتکل سولانا و توکن SOL به صورت عمومی در سال 2020 راه اندازی شد.

چه چیزی سولانا را منحصر به فرد می کند؟

یکی از نوآوری های اساسی که سولانا به ارمغان می آورد، اجماع اثبات تاریخ (PoH) است که توسط آناتولی یاکوونکو ایجاد شده است. این پدیده امکان مقیاس پذیری بیشتر پروتکل را فراهم می کند که به نوبه خود قابلیت کاربردپذیری را افزایش می دهد.

سولانا به دلیل زمان پردازش فوق العاده کوتاهی که در بلاک چین ارائه می دهد، در فضای ارزهای دیجیتال شناخته شده است. پروتکل ترکیبی سولانا زمان اعتبارسنجی را هم برای انجام معاملات و هم اجرای قرارداد هوشمند به طور قابل توجهی کاهش می دهد. به دلیل زمان پردازش سریع، سولانا مورد توجه بسیاری از نهادها هم قرار گرفته است.

پروتکل سولانا به گونه ای طراحی شده است که هم به مشتریان خرده پا و هم به سازمان ها خدمت کند. یکی از وعده های اصلی سولانا به مشتریان این است که آنها با افزایش کامزدها و مالیات مواجه نمی شوند. این پروتکل دارای کارمزدهای معاملاتی کم و در عین حال مقیاس پذیری تضمین شده و پردازش سریع است.

چه مقدار از کوین های سولانا در گردش است؟

بنیاد سولانا اعلام کرده است که در مجموع 489 میلیون توکن SOL در گردش ایجاد می شوند. در حال حاضر، حدود 260 میلیون از آن وارد بازار شده اند.

نحوه توزیع توکن SOL به شرح زیر بوده است: 16.23% به عنوان فروش اولیه، 12.92% از توکن ها به عنوان فروش پایه، 12.79% از کوین های SOL بین اعضای تیم و 10.46% از توکن ها به بنیاد سولانا داده شده است. توکن های باقیمانده قبلاً برای فروش های عمومی و خصوصی وارد بازار شده اند یا هنوز باید در بازار عرضه شوند.

شبکه سولانا چگونه امن می شود؟

سولانا به ترکیبی منحصر به فرد از مکانیزم های اثبات تاریخ (PoH) و اثبات سهام (PoS) متکی است.

اثبات تاریخ جزء اصلی پروتکل سولانا است، زیرا مسئول عمده پردازش تراکنش ها است. PoH عملیات موفق و زمان بین آنها را ثبت می کند، بنابراین از ماهیت اعتماد زدایی بلاک چین اطمینان حاصل می کند.

اجماع اثبات سهام (PoS) به عنوان یک ابزار نظارت بر فرآیندهای PoH استفاده می شود و دنباله بلاک های تولید شده توسط آن را تأیید می کند.

ترکیب این دو مکانیسم اجماع، سولانا را به یک پدیده منحصر به فرد در صنعت بلاک چین تبدیل کرده است.

 

بالا