کاردانو (Cardano) پلتفرمی غیرمتمرکز است که امکان انجام تراکنش ها را با روشی مطمئن و مقیاس پذیر فراهم می کند. توسعه کاردانو در سال 2015 توسط چارلز هاسکینسون آغاز شد و تا قبل از راه اندازی رسمی آن در سال 2017، به عرضه اولیه کوین (ICO) پرداخت که در نهایت حدود 60 میلیون دلار جمع آوری شد. هاسکینسون همچنین یکی از بنیانگذاران اتریوم بود. بنا بر گزارش ها، کاردانو اولین پلتفرم بلاک چین است که براساس فلسفه علمی و رویکردی تحقیقاتی توسعه می یابد و یکی از اولین بلاک چین هایی است که به زبان برنامه نویسی هاسکل نوشته شده است. کاردانو در حال توسعه قرارداد هوشمندی است که ویژگی های پیشرفته تری را نسبت به پروتکل های قبلی ایجاد شده، ارائه کند. تیم توسعه شامل مجموعه ای بزرگ و جهانی از مهندسین و محققان خبره است. کاردانو در دو لایه توسعه یافته است؛ بنابراین قرارداهای هوشمند بر روی این پلتفرم دارای انعطاف و مقیاس پذیری بیشتری هستند. این پروتکل با دقیق ترین استانداردهای نرم افزاری آکادمیک و تجاری در صنعت تهیه می شود. کاردانو از یک سیستم مدیریتی دموکراتیک استفاده خواهد کرد که به پروژه اجازه می دهد با گذشت زمان تکامل یابد و از طریق سیستم خزانه داری بطور پیوسته سرمایه آن تأمین شود. کاردانو همچنین نیاز کاربران به حریم شخصی را بوسیله مقررات تنظیم می کند، به گونه ای که روش محاسبات تنظیم شده کاردانو باعث ورود مالی بیشتر می شود.

بازه ۷ روزه

کاردانو توسط سه سازمانی پشتیبانی می شود که هم در مالکیت و هم در رهبری از هم جدا هستند. بنیاد کاردانو یک سازمان مستقل و مستقر در سوئیس است که بر توسعه اکوسیستم کاردانو نظارت دارد، سازمان IOHK طراحی و ساخت کاردانو را بر عهده دارد و شرکت امورگو (Emurgo) با سرمایه گذاری های تجاری از کاردانو حمایت می کند. نقشه راه توسعه کاردانو به پنج دوره تقسیم شده است: بایرون، شلی، گوگان، باشو و ولتر. در حالی که هر دوره ویژگی های خاص خود را دارد و در نسخه های مختلف و به صورت جداگانه توسعه و پشتیبانی خواهد شد، توسعه هر دوره همزمان در سیستم های مختلف اتفاق می افتد. کاردانو همچنین دارای اکسپلورر مخصوص به خود است که به کاربران امکان می دهد تاریخچه تراکنش های کاردانو را که به طور عمومی در بلاک چین ثبت شده اند، بررسی کنند.

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو مانند بیت کوین در بلاک چین اثبات کار اجرا نمی شود. در عوض، کاردانو دارای الگوریتم اثبات سهام است که با عنوان اوروبروس (Ouroboros) شناخته می شود. این الگوریتم در مقایسه با اکثر الگوریتم های اثبات سهام، با روشی متفاوت کار می کند. اوروبروس زمان فیزیکی را به اسلات هایی تقسیم می کند که دوره زمانی "epoch" نامیده می شود. این اسلات ها را می توان با شیفت کاری مقایسه کرد. هر دوره زمانی یک رهبر اسلات دارد که توسط سهام داران یا نودهایی که قبلاً کوین تولید کرده اند، انتخاب می شوند. رهبران اسلات مسئول ایجاد و تأیید بلاک های تراکنش برای افزودن به بلاک چین کاردانو هستند. اگر یکی از آنها نتواند بلاک تراکنش را در دوره زمانی خود ایجاد کند، در آن صورت رهبر اسلات بعدی در دوره زمانی بعدی باید این کار را انجام دهد. حداقل 50 درصد از بلاک ها باید در یک دوره خاص تولید شوند. تراکنش هایی که در بلاک ها توسط رهبران اسلات تولید می شوند بوسیله "تأیید کنندگان ورودی" (input endorsers) تصویب می شوند. هر دوره زمانی می تواند بیش از یک تأیید کننده ورودی داشته باشد.

در سیستم پاداش اوروبروس بر خلاف سیستم اثبات کار که از توان محاسباتی زیاد برای استخراج ارز دیجیتال کوین ها استفاده می شود، انگیزه هایی متفاوت برای فعالیت و تأیید معاملات ایجاد می کند. پاداش های آن بین سه سهام دار تقسیم می شود: تأیید کنندگان ورودی، سرمایه گذاران محاسبات چند بخشی و رهبران اسلات. سهام گذاری کاردانو یکی از ویژگی های دوره شلی می باشد.

 

بالا