پالیگان (Polygon) که قبلاً شبکه ماتیک (Matic Network) نامیده می شد، اولین پلتفرم با ساختار مناسب و آسان برای توسعه زیرساخت و مقیاس پذیری است. جزء اصلی آن Polygon SDK است، یک چارچوب انعطاف پذیر و مدولار که از ساخت انواع مختلف برنامه ها پشتیبانی می کند.

با استفاده از  پالیگان، می توان زنجیره های رول آپ (rollup)، زنجیره های رول آپ ZK ، زنجیره های مستقل یا هر نوع دیگری که توسط توسعه دهنده مورد نیاز است، ایجاد کرد.

پالیگان به طور موثر اتریوم را به یک سیستم چند زنجیره ای تمام عیار (معروف به اینترنت بلاک چین ها) تبدیل می کند. این سیستم چند زنجیره از مزایای امنیت اتریوم برخوردار و شبیه به سیستم های دیگر مانند Polkadot ، Cosmos ، Avalanche و غیره است.

توکن  ماتیک به حیات خود ادامه داده و نقش مهمی را در ایمن سازی سیستم ایفا می کند.

 

بازه ۷ روزه

 پالیگان یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 است که توسط صرافی های بایننس و کوین بیس پشتیبانی می شود. این پروژه با حل مشکلات مقیاس پذیری در بسیاری از بلاک چین ها به دنبال پذیرش همگانی ارزهای دیجیتال است.

پالیگان ترکیبی از چارچوب پلاسما و معماری اثبات سهام (POS) است. چارچوب پلاسمایی مورد استفاده توسط Polygon که توسط بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین مطرح شده است، اجرای آسان قراردادهای هوشمند مقیاس پذیر و مستقل را امکان پذیر می کند.

هیچ چیزی برای اکوسیستم موجود ساخته شده بر روی زنجیره Plasma-POS تغییر نخواهد کرد. ویژگی های جدیدی برای این فناوری اثبات شده موجود، ساخته می شود تا توانایی پاسخگویی به نیازهای مختلف اکوسیستم توسعه دهنده را افزایش دهد. پالیگان به توسعه فناوری اصلی خود ادامه می دهد تا بتواند به اکوسیستم بزرگتری تبدیل شود.

 

پالیگان توانایی پردازش تقریبا 65000 تراکنش را در ثانیه در یک زنجیره جانبی یا ساید چین (side chain) دارد و همچنین می تواند کمتر از 2 ثانیه هر بلاک را تأیید کند. این چارچوب همچنین امکان ایجاد برنامه های امور مالی غیرمتمرکز را در سطح جهانی در یک بلاک چین پایه فراهم می کند.

چارچوب پلاسما به پالیگان این امکان را می دهد که تعداد نامحدودی از برنامه های غیرمتمرکز را در زیرساخت خود بدون تجربه اشکالات معمول در بلاک چین های اثبات کار، جای دهد. پالیگان تا کنون بیش از 50 برنامه غیرمتمرکز را به سایدچین اتریوم تحت پوشش PoS خود جذب کرده است.

ماتیک، توکن بومی پالیگان، بر روی بلاک چین اتریوم و استاندارد ERC-20 اجرا می شود. این توکن ها برای خدمات پرداخت در پالیگان و به عنوان ارز پرداختی بین کاربرانی که در اکوسیستم پالیگان فعالیت می کنند، استفاده می شود. کارمزدهای تراکنش در زنجیره های جانبی پالیگان نیز به صورت توکن ماتیک پرداخت می شود.

بالا