اثبات کار و اثبات سهام چیست؟

۰۱:۵۱
۱۶۲ ۰ ۰ دیدگاه

الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام

برای تایید اطلاعات توی بلاک چین دو نوع الگوریتم وجود داره که بهمون اجازه میدن صحت اطلاعات تکنولوژی بلاک چین که تازه یه بلاک شدن رو بررسی کینم، که به اثبات کار و اثبات سهام معروفن.

اثبات کار

اثبات کار یه الگوریتمه که اطلاعات تراکنش ها رو به شکل گروهی توی یه حافظه موقت به اسم ممپول (mempool) ذخیره میکنه. توی ممپول تمام تراکنش ها موقتا بارگذاری و بعد توسط یه ماینر پردازش میشن، که به تناسب مقدار انرژی و توان تجهیزات کامپیوتریش انتخاب شده و باعث تشکیل بلاک جدید توی زنجیره میشه.
برای این که یه تراکنش تایید و به شبکه اضافه بشه، ماینر باید یه مساله ریاضی رو حل کنه. این ماینر برای کاری که انجام میده کارمزد دریافت میکنه.
اثبات کار یه الگوریتم ایمنه ولی سرعت عملش برای تایید تراکنش پایینه. مقدار تراکنش هایی که باید توی ممپول دسته بندی بشن و انرژی که صرف تجهیزات پردازنده میشه تا تراکنش ماین بشه، از ظرفیت ماینر ها بیشتر شده.
الگوریتم های اثبات سهام برای حل این مشکل بوجود اومدن.

اثبات سهام

اثبات سهام یه الگوریتمه که با یه شبکه از سرور های اتوماتیک به اسم نود (node) کار میکنه که تراکنش ها رو توی بلاک چین بررسی و تایید میکنن. این نود ها کاملا رندوم و به تناسب مقدار ارز و زمانی که اون ارز رو ذخیره کردن انتخاب میشن.
بر عکس اثبات کار، اثبات سهام از ماینر ها استفاده نمیکنه، در واقع یه سیستم اتوماتیکه که صحت تراکنش ها رو تایید میکنه، باعث میشه پردازش با سرعت بیشتر انجام بشه و انرژی کمتری مصرف شه.

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا