مهندسان نرم‌افزار، بیلی مارکوس (Billy Marcus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer)، دوج کوین (Dogecoin) را در اواخر سال 2013 ایجاد کردند. پالمر، لوگوی ارز دیجیتال را با استفاده از میم معروف (doge) که توصیف سگ شیبا اینو را نشان می‌داد، علامت‌گذاری کرد.

پت وایت (Pat White)، مدیرعامل Bitwave گفت:

دوج واقعاً شروع به مسخره کردن و پایین کشیدن محبوبیت بیت کوین کرد. در روز‌های اولیه، جامعه‌ای از مشتاقان، شیرین‌کاری‌های تبلیغاتی ترتیب دادند تا نام دوج کوین را بالا ببرند، به عنوان مثال، برای ارسال تیم Jamaican Bobsleigh به المپیک 2014 یا حمایت مالی از یک راننده NASCAR، بودجه جمع‌آوری کردند.

امروزه دوج کوین و تحلیل آن دیگر شوخی نیست، زیرا ارزش آن بالا رفته و در سال 2021 بیش از 5000 درصد افزایش یافته است. از جمله تقویت‌کننده‌های آن، ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل تسلا است که دوج کوین را ارز رمزنگاری مورد علاقه خود نامیده است. ماسک همچنین دوج‌کوین را «کریپتوی مردم» نامید و قول داد که یک توکن فیزیکی دوج‌کوین را به ماه ببرد.

دوج کوین چگونه کار میکند؟

دوج کوین یک ارز دیجیتال است که مانند بیت کوین و اتریوم بر روی فناوری بلاک چین کار می‌کند. بلاک چین یک دفتر کل دیجیتال توزیع شده و امن است که تمام تراکنش‌های انجام شده با استفاده از یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز را ذخیره می‌کند.

همه تریدر‌ها یک نسخه یکسان از دفتر کل بلاک چین دوج کوین را دارند که به طور مکرر با تمام تراکنش‌های جدید در ارز دیجیتال به روز می‌شود. مانند سایر ارز‌های دیجیتال، شبکه بلاک چین برای خرید و فروش و تحلیل دوج کوین، از رمزنگاری برای ایمن نگه داشتن تمام تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

افرادی به نام ماینر‌، از رایانه‌ها برای حل معادلات پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند تا تراکنش‌ها را پردازش کرده و آن‌ها را در بلاک چین دوج کوین ثبت کنند. در ازای پردازش تراکنش‌ها و پشتیبانی از دفتر کل بلاک چین، ماینر‌ها دوج کوین اضافی کسب می‌کنند که سپس می‌توانند آن را نگه دارند یا در بازار آزاد بفروشند.

در تحلیل دوج کوین از دوج کوین ممکن است برای پرداخت‌ها و خرید‌ها استفاده شود، اما ذخیره و نگه داشتن آن ارزش چندانی ندارد. این عمدتاً به این دلیل است که هیچ سقف مادام العمری برای تعداد دوج کوین هایی که ممکن است توسط استخراج ایجاد شوند وجود ندارد. به این معنی که این ارز دیجیتال از نظر طراحی بسیار تورمی است. بلاک چین با ایجاد میلیون‌ها دوج کوین جدید هر روز به استخراج‌کنندگان برای کارشان پاداش می‌دهد که باعث می‌شود افزایش قیمت در دوج کوین در طول زمان بسیار چالش برانگیز باشد.

دوج کوین با بیت کوین چه تفاوتی دارد؟

دوج کوین در مقایسه با بیت کوین چند تفاوت قابل توجه دارد. اول، برای استخراج‌کنندگان سریع‌تر و آسان‌تر است که معادلات ریاضی را تکمیل و تراکنش‌ها را ثبت کنند و این امر باعث می‌شود که دوج کوین برای پردازش پرداخت‌ها تا حدودی کارآمدتر باشد.

گری دی وال (Gary DeWaal)، رئیس گروه بازار‌های مالی و مقررات کاتن، می‌گوید:

جایی که فرآیند تصویب بلاک‌های جدید در بلاک چین بیت کوین 10 دقیقه طول می‌کشد، در بلاک چین دوج کوین تنها 1 دقیقه طول می‌کشد.

در تحلیل دوج کوین، تفاوت مهم دیگر عدم وجود محدودیت مادام العمر در تعداد دوج کوین هایی است که می‌توان ایجاد کرد، همانطور که در بالا اشاره کردیم. سقف مادام العمر 21 میلیون بیت کوین وجود دارد که حداکثر تعداد ممکن برای سکه‌هایی را که می‌توان ایجاد کرد، محدود می‌کند. این بدان معناست که ماینر‌ها مجبور می‌شوند در طول زمان برای به دست آوردن بیت کوین جدید سخت‌تر و طولانی‌تر کار کنند اما تا حدی به تضمین توانایی بیت کوین برای نگهداری و رشد ارزش آن در طول زمان کمک می‌کند.

رابطه ایلان ماسک و دوج کوین

رابطه ایلان ماسک و دوج کوین در ماه‌های اخیر مورد بحث زیادی از سوی کاربران قرار داشته است. یکی از کسانی که به محبوبیت دوج کوین دامن زد را می‌توان ایلان ماسک دانست. او چندین بار در حساب توییتر خود در مورد دوج کوین مطالبی منتشر کرده و باعث افزایش قیمت این ارز دیجیتال شده است. نخستین بار ایلان ماسک در توییتر خود در ابتدای آوریل 2019 اظهار نظر مثبتی در خصوص دوج کوین کرد. با تمام این حرف‌ها رابطه رسمی و مستقیمی بین ایلان ماسک و دوج کوین وجود ندارد.

بالا