سالیدیتی (Solidity)، یک زبان برنامه‌نویسی برای نوشتن قرارداد‌های هوشمند (smart contracts) است. از این زبان، برای پیاده کردن قرارداد‌های هوشمند در بلاک چین‌های مختلف استفاده می‌شود؛ اما بیشترین استفاده از آن در رمزارز اتریوم است. قرارداد‌های هوشمند در بلاک چین اتریوم، همه با این زبان نوشته می‌شوند. کریستین ریتویسنر (Christian Reitwiessner)، الکس برگساسازی (Alex Beregszaszi) و چند نفر دیگر از اعضای اولیه تیم اتریوم، این زبان برنامه‌نویسی را برای اتریوم توسعه دادند. برنامه‌هایی که از طریق سالیدیتی ترجمه می‌شوند، به‌راحتی در ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) قابل راه‌اندازی و اجرا هستند.

این زبان برنامه‌نویسی جوان، به‌سرعت در حال پیشرفت است. مرتباً ویژگی‌های جدیدی به این زبان در گیت‌هاب (Github) اضافه می‌شود که نشان‌دهنده تکامل و رشد سریع آن است. انعطاف‌پذیری و قابلیت سفارشی‌سازی، از ویژگی‌های این زبان محبوب است. همین انعطاف‌پذیری، باعث شده در بلاک چین‌های دیگری جز اتریوم نیز، از آن استفاده شود.

این زبان سطح بالا، برای اعمال قرارداد‌های هوشمند مورداستفاده قرار می‌گیرد. قرارداد‌های هوشمند برنامه‌هایی هستند که رفتار کاربران را در شبکه اتریوم مدیریت می‌کنند. این زبان برنامه‌نویسی معروف، تحت تأثیر زبان‌هایی مانند C++، پایتون و جاوا اسکریپت است.

از دیگر ویژگی‌های این زبان می‌توان به پشتیبانی از وراثت و کتابخانه‌ها (library) اشاره کرد. با استفاده از سالیدیتی می‌توان قرارداد‌هایی برای کاربرد‌های مختلف ایجاد کرد. از جمله این کاربرد‌ها می‌توان به رأی‌گیری، جمع‌آوری وجه و کیف پول‌های چند امضایی اشاره کرد. برای پیاده‌سازی قرارداد‌ها، بهتر است از آخرین نسخه این زبان استفاده کرد؛ زیرا در آخرین نسخه، همیشه ویژگی‌های جدیدی اضافه و مشکلات قبلی رفع می‌شوند.

مزایای زبان سالیدیتی

سالیدیتی، زبان برنامه‌نویسی اتریوم، دومین ارز دیجیتال مطرح دنیا است. قابلیت حل محدودیت‌ها از طریق استراتژی‌های مختلف، یکی از ویژگی‌های آن است. به‌عنوان‌مثال، مشکل عدم کفایت داده را می‌توان با استفاده از سیستم‌های اوراکل (Oracle) حل کرد.

یکی از مزایای این زبان، فراهم‌کردن ویژگی‌های وراثت (inheritance) در قرارداد‌ها است. برای نمونه، می‌توان به ویژگی‌های وراثتی چند سطحی اشاره کرد. قرارداد‌های هوشمند ایجاد‌شده از طریق این زبان، بسیار قابل‌اعتماد و ایمن هستند و به‌آسانی برای ایجاد توافق بین طرفین استفاده می‌شوند.

از دیگر ویژگی‌های مثبت این زبان، می‌توان به این نکته اشاره کرد که افراد با داشتن سابقه برنامه‌نویسی، به‌راحتی می‌توانند آن را یاد بگیرند و پیشرفت کنند. این شباهت به دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی، ویژگی مثبتی است. در زمان پیش‌آمدن مشکلات، افراد بیشتری برای کمک و مشاوره وجود خواهند داشت. داده‌های موجود برای این زبان، تنها داده‌های حاصل از تراکنش‌ها هستند. همان‌طور که قبلاً اشاره شد، انعطاف‌پذیری این زبان باعث شده که بتوان این محدودیت را با اضافه‌کردن اوراکل حل کرد. در کل، Solidity زبانی بسیار انعطاف‌پذیر است و این ویژگی خود را در بلاک‌چین‌های مختلف ثابت کرده است.

کاربرد‌های زبان سالیدیتی

رأی‌گیری، یکی از کاربرد‌های برجسته سالیدیتی است. در حال حاضر این کار با مشکلات زیادی مانند دست‌کاری داده، رأی‌دهندگان جعلی، تغییر دستگاه‌های رأی‌گیری و کلاهبرداری‌های گوناگون روبرو است. با استفاده از قرارداد‌های هوشمند سالیدیتی می‌توان فرایند رأی‌گیری را شفاف و قابل‌اعتماد کرد. این قرارداد‌ها به ساده و مؤثر شدن این فرآیند نیز کمک می‌کنند.

امروزه در حراج‌ها و مزایده‌ها، کلاهبرداری‌ها و اختلاف‌های زیادی وجود دارد. سالیدیتی در اینجا نیز قابلیت استفاده دارد. همه می‌توانند قیمت‌های خود را به‌صورت شفاف مشاهده کنند. با استفاده از قرارداد‌های هوشمند سالیدیتی می‌توان حراج‌هایی را طراحی کرد که کاربران تا پایان کار نتوانند قیمت همدیگر را ببینند.

بالا