بلاک چین هوشمند بایننس یا همان بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) که به صورت مخفف به آن BSC هم گفته می‌شود، در واقع بلاک چینی است که به صورت موازی با بلاک چین اصلی بایننس (BC) اجرا می‌شود.

برخلاف بایننس چین (BC)، بایننس اسمارت چین (BSC) دارای قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند و سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) است. هدف اصلی طراحی BSC این بود که هنگام معرفی قراردادهای هوشمند به اکوسیستم، توان بالای عملیاتی BC دست نخورده باقی بماند.

با اینکه این دو بلاک چین در کنار هم کار می‌کنند و شباهت بسیار زیادی از نظر طراحی با هم دارند، اما این نکته را هم باید بدانیم که BSC لایه دوم یا همان راه حل مقیاس‌پذیری یک بلاک چین مانند آنچه در لایتنینگ بیت کوین می‌بینیم نیست، بلکه بایننس اسمارت چین یک بلاک چین مستقل است که حتی در صورت آفلاین شدن بلاک چین اصلی بایننس هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

از آنجایی که BSC با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است، با پشتیبانی از دنیای سرشار از ابزارها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اتریوم راه‌اندازی شد. از نظر تئوری این موضوع به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا به راحتی پروژه‌های خود را از اتریوم منتقل کنند. برای کاربران هم این مزیت را ایجاد می‌کند که اپلیکیشن‌هایی مانند MetaMask به راحتی با BSC پیکربندی شوند.

بایننس اسمارت چین چگونه کار می‌کند؟

بایننس اسمارت چین با الگوریتم اجماع اثبات سهام کار می‌کند و زمان پردازش هر بلاک در آن در حدود ۳ ثانیه است.

اگر بخواهیم بیشتر دقیق شویم، BSC از مکانیسم اثبات اختیار وثیقه‌گذاری شده (Proof of Staked Authority) استفاده می‌کند، به این صورت که کاربران با استیک کردن یا وثیقه گذاری سکه‌های بایننس (BNB) خود به یک اعتبارسنج (validator) تبدیل می‌شوند. اگر آن‌ها یک بلاک معتبر پیشنهاد دهند، کارمزد معاملات انجام شده در آن بلاک را دریافت می‌کنند.

توجه داشته باشید که برخلاف بسیاری از پروتکل‌ها، پاداش بلاکی BNB تازه ایجاد شده وجود ندارد. BNB یک ارز تورمی نیست، بلکه با گذشت زمان عرضه BNB کاهش می‌یابد، چرا که تیم توسعه دهنده آن به طور مرتب از مکانیسم توکن سوزی استفاده می‌کند.

سازگاری بین بلاک چینی

بایننس اسمارت چین به عنوان یک سیستم مستقل اما سازگار و مکمل بلاک چین موجود بایننس (Binance Chain) محسوب می‌شود. بنابراین در این سیستم از معماری زنجیره دوتایی (Dual-chain architecture) استفاده شده است تا با این ایده کاربران به راحتی بتوانند دارایی خود را از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر منتقل کنند.

به این ترتیب می‌توان از مبادلات سریع در بایننس چین لذت برد و از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز قدرتمند روی بایننس اسمارت چین استفاده کرد. با این قابلیت سازگاری بین بلاک چینی، یک اکوسیستم گسترده در معرض کاربران  قرار می‌گیرد که می‌تواند در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور ویژه توکن‌های BEP-2 و BEP-8 از بایننس چین می‌توانند با توکن‌های BEP-20 که توکن‌های استاندارد بایننس اسمارت چین محسوب می‌شود، مبادله شوند. این توکن‌ها در واقع از همان الگوی اتریوم استفاده می‌کند. بهترین و ساده‌ترین روش برای انتقال یک توکن از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر استفاده از کیف پول بایننس چین (Binance Chain Wallet) است.

آیا بایننس اسمارت چین می تواند از اتریوم پیشی بگیرد؟

اتریوم 2 قرار است مشکلات مقیاس پذیری بلاک چین اتریوم را حل کند اما عرضه اتریوم 2 با تاخیرهای متوالی مواجه شده است.

از سوی دیگر توسعه امور مالی غیر متمرکز یا دیفای، باعث شده است که بلاک چین اتریوم از حداکثر توانایی خود استفاده کند و در نتیجه تراکنش های کند و نرخ کارمزد بالا به وجود بیاید. کارمزدهای بالا پروتکل‌های DeFi و کاربران آن با مشکلات فراوانی مواجه کرده است.

تا جایی که برخی از این پروژه‌ها اکنون به دنبال رفتن به بلاک چین‌های دیگر مثل کاردانو (Cardano) یا پولکادات (Polkadot) هستند.

به طور کلی بلاک چین‌های زیادی در حال حاضر فعال هستند که نسبت به اتریوم برتری و مزایای متعددی دارند، ولی اتریوم به دلیل پیشینه قوی پیش از رقبا و بیشترین تعداد کاربران، همچنان از محبوبیت بیشتر در مقایسه با سایر بلاک چین ها برخوردار است.

به همین دلیل اغلب توسعه ‌دهندگان برنامه‌های غیر متمرکز، هنوز هم پروتکل‌های خود را روی شبکه اتریوم عرضه می ‌کنند.

با این حال به نظر می‌رسد که جذب کاربران جدید برای بایننس آسان تر است.

در حال حاضر صرافی بایننس بیش از 15 میلیون کاربر از بیش از 180 کشور در جهان است که این رقم روز به روز در حال افزایش است.

بنابراین اگر بایننس اسمارت چین از لحاظ تکنیکی در مقایسه با اتریوم برتری خود را ثابت کند، به نظر نمی رسد برای پیشی گرفتن از اتریوم مانعی سر راهش باشد.

اگر کارمزد ها و ازدحام شبکه اتریوم ادامه پیدا کند و راه حلی نیز برای آن ارائه نشود بدون شک شرایط برای بایننس آسان ‌تر نیز می شود.

بالا