خرید و فروش زمین مجازی

۰۷:۲۷
۱۰۲ ۰ ۰ دیدگاه

زمین مجازی چیست؟ 

برای درک بهتر این مساله اول باید با مفهوم متاورس آشنا شوید.

اگر خیلی کوتاه بخواهم توضیح دهم متاورس دنیای مجازی است ، در دنیای واقعی ما میتوانیم یک قطعه زمین بخریم و در آن خانه یا هر بنای دیگری بسازیم ،زمین مجازی هم می توان گفت یک قطعه زمین دیجیتال در دنیای متاورس است که می توان از آن برای معاشرت ، تبلیغات، کار، بازی وهر چیز دیگری استفاده کرد.

جایگاه زمین مجازی

شاید از خودتان سوال بپرسید که خرید زمین یا خانه در دنیای دیجیتالی که به صورت فیزیکی نیست چه فایده ای دارد؟

  • مورد اول این است که خیلی ها معتقدند در آینده نه چندان دور با پیشرفت تکنولوژی مردم وقت زیادی را در دنیای متاورس صرف میکنند پس در آینده اشیا و املاک مجازی ارزش و جایگاهی مانند دارایی های فیزیکی بدست می آورند .
  • مورد بعدی ، تصور کنید از زمین های مجازی میتوان برای ایجاد سرگرمی و تبلیغات استفاده شود؛ برای مثال یک نمایشگاه هنری ساخت و برای اینکه آثار دیجیتال هنری در آن به نمایش گذاشته شود از بازدیدکننده ها پول دریافت کرد.
  • و در نهایت موردی که خیلی ها آن را انجام می دهند این است که زمین خریده و با بالا رفتن قیمت آن در آینده آن را می فروشند و یا اینکه به شخص دیگری اجاره داده و از این راه سود بدست می آورند.

ثبت مالکیت زمین های مجازی

مالکیت این زمین ها چگونه به نام کسی ثبت می شود؟
مالکیت زمین های مجازی در بازی های بلاک چینی از طریق NFT ها به نام هر شخصی ثبت می شود. با این روش هیچ راهی برای کلاهبرداری باقی نخواهد ماند چون یک قرارداد کاملا هوشمند در داخل بلاکچین تنظیم شده و مالکیت آن دارایی به نام شخص ثبت می شود.

ارزش گذاری زمین های مجازی

سوال بعدی این است که ارزش گذاری این زمین ها به چه صورت است؟

قیمت و سودآوری زمین های مجازی درست همانند زمین واقعی و فیزیکی، به محل قرارگیری و رشد زمین های اطرافش بستگی دارد. برای مثال اگر فیسبوک جایی در متاورس زمین خریداری کند قطعا قیمت زمین های اطراف آن نیز افزایش پیدا می کند.

زمین های مجازی زیاد ارزان نیستند؛ پس در صورتی که قصد خرید دارید باید از ریسک های آن آگاه شوید و تحقیقات خود را کامل کنید.

خرید زمین مجازی

در ابتدا به یک کیف پول و مقداری رمزارز نیاز دارید. پلتفرم های متاورس مختلفی در دنیای بلاک چین وجود دارد. شما بسته به نیاز خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید . ما برای مثال در این آموزش دیسنترالند را انتخاب کردیم که میتوان گفت در حال حاضر یکی از بهترین پروژه های بلاک چینی در این زمینه می باشد.
خب می توانیم از کیف پول متامسک (MetaMask) برای خرید استفاده کنیم.

برای خرید زمین در دیسنترالند به توکن این پلتفرم با نام مانا  که در بستر بلاک چین اتریوم ارائه شده است نیاز داریم. در اولین قدم باید مقدار کافی از توکن مانا به کیف پول متامسک خود ارسال کنید.

برای خرید زمین مجازی می توانید از طریق بازارهای خرید و فروش NFT مانند اوپن سی یا مستقیما از طریق خود سایت دیسنترالند اقدام کنید. نحوه کار با اوپن سی را در ویدیو دیگری آموزش خواهیم داد. اکنون نحوه خرید را از طریق دیسنترالند توضیح میدهم.
در مرحله بعد وارد وب سایت decentraland.org شوید و از قسمت بالای صفحه بر روی MARKETPLACE کلیک کنید. برای اتصال کیف پول متامسک خود گزینه SIGN IN را انتخاب کنید. در این مرحله باید بر روی Connect کلیک و ولت Metamask را از بین گزینهها انتخاب کنید. در پنجره ی باز شده با کلیک بر روی Connect، کیف پولتان به وب سایت متصل می شود.

در مرحله بعد با انتخاب گزینه Land از قسمت بالای سایت وارد صفحه ای می شوید که نقشه ی تکه های زمین را به شما نشان می دهد. در بخش Parcels می توانید یک قطعه زمین و در بخش Estates چند قطعه زمین را کنار هم بخرید. در قسمت Available to buy فقط زمین هایی که برای فروش گذاشته شده اند و در Available to rent زمین هایی که برای اجاره گذاشته شدن نمایش داده می شوند. اکنون یکی از مناطق زمین را انتخاب کنید.
همه قطعه های زمینی که برای فروش گذاشته شده اند، بهرنگ آبی روشن مشخص هستند. شما فقط باید قطعه زمین مورد نظر خود را پیدا کنین و بر روی آن کلیک کنید. و در انتها روی Buy زده تا وارد فرآیند خرید شوید.

نحوه ارائه پیشنهاد خرید 

می توانید بعد از انتخاب زمین با کلیک روی Bid یک پیشنهاد خرید برای صاحب زمین بفرستید. در صورتی که پیشنهاد شما از طرف مالک زمین پذیرفته شود، پول پیشنهاد شده از حساب شما کسر شده و قطعه زمین به شما تعلق می گیرد. در نهایت بعد از خرید، مالکیت زمین به صورت توکن غیرمثلی Land در آدرس کیف پول متامسک شما ثبت خواهد شد.

رنگ قطعه های زمین مجازی

نکته جالبی که باید در مورد ارزش قطعه های زمین مجازی بدانید این است که قطعه زمین هایی که حوالی مناطق سبز و نواحی آبی پررنگ هستند ارزش بیشتری نسبت به زمین های حومه دارند و رقابت برای تصاحب این مناطق بیشتر می باشد.

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا