شت کوین چیست؟

۰۵:۵۱
۱۲۴ ۱ ۰ دیدگاه

شت کوین چیست؟

شت کوین (Shitcoin) اصطلاحی است که به ارزهای دیجیتالی نسبت داده می شود که بی مصرف و فاقد هرگونه ارزش هستند. این کوین ها از رمزارزهای دیگر کپی برداری شده و هیچ ابتکار جدیدی را به فضای کریپتو اضافه نمی کنند. بر خلاف بیت کوین یا اتریوم که با اهداف خاص و نوآورانه ای ایجاد شده اند، شت کوین ها فاقد ویژگی های خاص هستند. به همین دلیل، طول عمر کوین های هدفمند را ندارند و در آینده ای نه چندان دور به کلی از صحنه بازار محو شده و خسارات سنگینی را روی دست صاحبان خود باقی می‌گذارند.

راه شناخت شت کوین

نشانه‌های زیادی برای تشخیص شت کوین بودن یک ارز دیجیتال وجود دارد. شاید اصلی‌ترین نکته‌ای که بتوان در این زمینه مطرح نمود، ناشناس بودن توسعه‌دهندگان یک رمزارز است. عدم انتشار وایت پیپر (white paper) برای یک ارز دیجیتال نیز عامل آشکار دیگری از شت کوین بودن یک رمزارز به شمار می‌رود. با این حال انتشار وایت پیپر به تنهایی دلیلی بر شت کوین نبودن یک رمزارز نیست و برای آگاهی از آینده دار بودن یک ارز دیجیتال باید به محتویات درون وایت پیپر توجه کرد. اگه نمی دونید که وایت پیپر چیه پیشنهاد میدیم که به ویدئوی... رجوع کنین.

دوج کوین هم شت کوین محسوب می شود؟

با تمام این تفاسیر نمی توان با قاطعیت درباره شت کوین بودن برخی از رمزارزها اظهار نظر کرد. این مسئله به برداشت شخصی تحلیلگرها بستگی دارد. مثلاً ارز محبوبی مانند دوج کوین از نظر اکثر کارشناسان یک شت کوین محسوب می شود زیرا برای شوخی ساخته شده و فاقد هرگونه توسعه و زیرساخت های مناسب است؛ اما به علت حمایت افرادی همچون ایلان ماسک و افزایش محبوبیت در شبکه های اجتماعی، اکنون در بین رمزارزهای برتر بازار قرار دارد و از نظر آنها دیگر یک شت کوین نیست.

نوسانات قیمتی شدید به عنوان یکی از خصوصیات مهم بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. نباید در تصمیم‌گیری برای خرید یک رمزارز از این نکته مهم غافل شد: همان طور که هر افت قیمت شدیدی در بازار نشان‌دهنده بی‌ارزش بودن یک رمزارز نیست، افزایش قیمت شدید نیز دلیل منطقی بر ارزشمند بودن یک ارز دیجیتال به شمار نمی‌رود.

طمع نکنید

رشد قیمت چند هزار درصدی برخی از شت کوین‌ ها که در مدت زمان کوتاهی اتفاق می افتد، موجب طمع بسیاری از معامله گران می شود. ابتدا این رمزارزها خود را فوق العاده جذاب نشان می دهند و قیمت پایینی دارند. این عوامل موجب جذب گروه بزرگی از سرمایه گذاران می شود. بعد از گذشت مدتی، قیمت این رمزارزها به طرز چشمگیری افزایش می یابد و حتی ممکن است سرمایه گذاران سود کوتاه مدتی را کسب کنند. اما از آنجایی که شت کوین ها دارای تیم توسعه دهنده قوی نیستند و صرفا برای کسب سود ایجاد شده اند، با گذشت زمان ممکن است ارزش آنها حتی به صفر برسد. از آنجایی که بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل فومو یا همان ترس از دست دادن فرصت، اقدام به خرید رمزارز پس از رشد زیاد می کنند، محتمل ضرر شدید می شوند.

بیت کانکت (BitConnect)

بیت کانکت (BitConnect) یکی از بزرگترین کلاهبرداری های تاریخ در صنعت رمزارزها است که در سال 2018 اتفاق افتاد. سازندگان این شت کوین توانستند با وعده سودهای کلان، چندین میلیارد دلار به جیب بزنند. این کوین در نهایت به قیمت صفر دلار رسید و نابود شد.

نکته

شت کوین‌ها شاید تعداد معدودی از افراد را ثروتمند کنند ولی در تصویر بزرگتر به اعتبار بازار ارزهای دیجیتال لطمه وارد می‌کنند. پشتیبانی از ارزهای دیجیتال با بنیاد قوی باعث ثبات بیشتر بازار و کسب سود در بلندمدت می‌شود. بنابراین پیش از سرمایه گذاری بر روی هر ارزی درباره آن به طور کامل تحقیق و مطالعه کنید تا در تله کلاهبرداران قرار نگیرید.

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا