استخر استخراج (mining pool) چیست و چه کاربردی دارد؟

۰۲:۵۱
۳۰۶ ۲ ۰ دیدگاه

استخر استخراج

در ماه‌های اولیه ظهور بیت کوین هر شخصی می‌توانست به تنهایی به استخراج بیت کوین بپردازد اما با افزایش تعداد ماینرها و پیشرفته شدن دستگاه های ماینینگ، استخراج بیت کوین سخت تر شد. از آنجایی که امروزه فرآیند ماینینگ بسیار رقابتی شده وغول‌های ثروتمند وارد این حوزه شده اند، استخراج حتی یک بلاک به صورت انفرادی با سخت افزارهای پیشرفته ASIC که برای استخراج بیت کوین ساخته شده اند، تقریبا صفر است

ماینرها چگونه کسب درآمد می کنند؟

به طور کلی استخراج تلاشی برای پیدا کردن هر بلاک و رسیدن به پاداشی است که در درون آن قرار دارد. این پاداش ها همان بیت کوین های جدید تولید شده هستند که به ماینر تعلق می گیرند. هرچه توان پردازشی دستگاه های ماینر بیشتر باشد، احتمال رسیدن به پاداش بیشتر می شود. از آنجا که ماینرها خودشان به تنهایی توان پردازشی کافی ندارند تا به طور مداوم بلاک ها را پیدا کنند، به یک استخر استخراج ملحق می شوند. 

عملکرد و کاربرد استخر استخراج یا استخر ماینینگ

استخر استخراج یا استخر ماینینگ یک گروه مشترک از ماینرهای ارز دیجیتال است که توان محاسباتی دستگاه های خود را در شبکه ای مجازی با یکدیگر ترکیب می کنند تا شانس خود را برای سودآوری در ماینینگ افزایش دهند. اگر قصد دارید به یک استخر استخراج بپیوندید، می‌توانید به آن به چشم یک لاتاری نگاه کنید. هرچه بلیط (توان پردازشی) بیشتری داشته باشید احتمال برنده شدن شما بیشتر می شود. اگر قصد دارید تنهایی شروع به استخراج کنید، پس نیازی نیست که پاداش خود را با کسی به اشتراک بگذارید، اما باید این را هم در نظر بگیرید که شانس پاداش گرفتن شما بسیار کاهش می‌یابد زیرا مشخص نیست که توان محاسباتی شما به میزانی باشد که بتوانید مسائل ریاضیاتی را حل کنید یا خیر و یا اصلا شانس آن را داشته باشید که بلاکی تولید کنید.

بالا بردن شانس دریافت پاداش

 استخرهای ماینینگ به دلیل توانایی در حل بلاک‌های بیشتر، شانس گرفتن پاداش را افزایش می‌دهند اما در این حالت پاداش به دست آمده بین تمام اعضا تقسیم می‌شود و شما از تولید یک بلاک، تمام پاداش ماین آن بلاک را دریافت نمی‌کنید؛ بلکه به میزان اشتراک ‌گذاری منابع خود پاداش، دریافت می‌کنید. می توان بیان کرد از مزایای استخر ماینینگ شانس بالا برای حل کردن بلاک‌های بیشتر است و همین امر باعث می‌شود که شما درآمد بیشتری نسبت به ماینینگ انفرادی داشته باشید.

ثبات درآمدی در استخر استخراج

مزیت دیگری که پیوستن به یک استخر استخراج برای شما ایجاد می‌کند، ثبات در درآمد است. وقتی شما از طریق استخر ماینینگ بیت کوین استخراج می‌کنید، در واقع یک ماینر بسیار قوی را تشکیل می‌دهید و می‌توانید سود دریافتی خود را تخمین بزنید. در نتیجه درآمد شما با نرخی ثابت به حساب ‌تان واریز می‌شود.

کاهش هزینه‌ها

کاهش هزینه‌های استخراج ارزهای دیجیتال از دیگر مزایایی است که با پیوستن به یک استخر استخراج از آن برخوردار خواهید شد. در صورتی که بخواهید چندین دستگاه را به صورت انفرادی، مستقیما به شبکه بلاک چین وصل کنید، هزینه‌ زیادی را باید بپردازید.

بزرگ ترین استخر های استخراج در جهان

تا اواسط سال 2021، چین حدود 80٪ ازکل ظرفیت استخراج جهانی بیت کوین و اتریوم را در اختیار داشت اما پس از اعلام ممنوعیت استخراج رمزارزها توسط دولت چین، ماینرها به کشورهای دیگری از جمله آمریکا و قزاقستان کوچ کردند.  AntPool و F2Pool از جمله بزرگترین استخرهای استخراج در جهان هستند.

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا