چگونه از رمزارزهای خود در مقابل هکرها محفاظت کنیم؟

۰۷:۳۱
۸۵ ۲ ۰ دیدگاه

چگونه در مقابل هکرها از دارایی خود حفاظت کنیم؟

با گسترش روزافزون بازار ارزهای دیجیتال، افراد تازه کار زیادی به سمت این صنعت نوظهور کشیده می شوند. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز و برگشت ناپذیر بودن تراکنش های رمزارزها، این اشخاص با بی تجربگی و اشتباهات خود در دام کلاهبرداران و هکرها می افتند و سرمایه های خود را از دست می دهند. در این ویدیو قصد داریم آموزش دهیم که چگونه از سرمایه خود در برابر این کلاهبرداران حفاظت کنیم.

کیف پول نامعتبر

برای اینکه بتوانید از دارایی های خود نگهداری کنید، به یک کیف پول معتبر نیاز دارید. کلاهبرداران از ناآگاهی افراد تازه کار استفاده کرده و با ساخت کیف پول های جعلی مشابه کیف پول‌های معتبری مانند تراست ولت، متامسک و فانتوم اقدام به خالی کردن دارایی آنها می کنند. در این روش شخص قربانی کیف پول را از منابع نامطمئنی نظیر تلگرام دانلود می کند.

کیف پول تقلبی

همچنین برخی از کاربران برای دانلود کیف پول از طریق گوگل جستجو می کنند. گاهی اوقات ممکن است به‌ جای سایت اصلی، سایت مورد نظر کلاهبرداران اول از همه به نمایش بیاید. به عنوان مثال دامنه اصلی وب سایت تراست والت، trustwallet.com است. هکرها با ایجاد وب سایتی مشابه آن مثل trustwallet.org کاربران از همه جا بی خبر را فریب می دهند. شخص قربانی پس از نصب ولت و واریز پول خود به آدرس این کیف پول، دارایی خود را از دست می‌دهد.

راه مقابله با این مشکل این است که کیف پول های موبایلی را فقط از گوگل پلی یا اپ استور دانلود کنید. دقت کنید که یک ولت معتبر باید چند هزار یا چند میلیون دانلود کننده داشته باشد. برای کیف پول های دسکتاپ و تحت وب هم بهترین منبع، وب سایت اصلی آن کیف پول است. برای پیدا کردن وب سایت رسمی می توانید از طریق توییتر کیف پول مورد نظر را سرچ کنید و از طریق صفحه اصلی آن به وب سایت مورد نظر مراجعه کنید. حتما به تعداد فالورهای توییتر هم دقت داشته باشید.

سرقت کلید خصوصی

در روشی دیگر کلاهبرداران با وعده ایردراپ، لینک هایی حاوی فرم برای کاربران ارسال می کنند و کاربرانی که تجربه یا دانش کافی نداشته باشند، هنگام پر کردن این فرم، کلید خصوصی خود را ارسال می کنند. در صورتی که در ولت خود پول داشته باشید تمام آن به سرقت می رود. دقت داشته باشید که هر فردی با داشتن کلید خصوصی یا عبارت بازیابی شما می تواند به تمام داراییتان دسترسی پیدا کند. بنابراین هیچگاه آن را برای یک وب سایت یا فردی ارسال نکنید.

لینک نامعتبر

روش دیگری که کلاهبردارها از آن برای خالی کردن پول کاربران استفاده می کنند، از طریق قسمت Dapps موجود در کیف پول ها است. در واقع از بخش Dapps که مانند یک مرورگر است می توانید به برنامه های غیرمتمرکز متصل شوید. بسیاری از کاربران فکر می‌کنند که چون این بخش داخل کیف پول قرار دارد پس صفحاتی هم که در این قسمت باز می‌شوند مرتبط به خود کیف پول و قابل اعتماد هستند. لینک‌های نامعتبر در بسیاری از مواقع باعث خالی شدن کیف پول می شود. بنابراین دسترسی کیف پول خود را به برنامه هایی که نمی شناسید ندهید.

توکن تقلبی

همچنین ممکن است در کیف پول تراست والت یا کیف پول دیگر شما خودبه‌خود توکن‌هایی واریز شود. هرگز برای نقد کردن آنها اقدام نکنید، چون این توکن‌ها تقلبی هستند و پس از وارد کردن آدرس کانترکت آن به هنگام فروش، هکر می تواند به تمام دارایی شما دسترسی پیدا کند.

بدافزار

بیشتر افراد هنگام انتقال پول در کیف پول خود آدرس مقصد را کپی می‌کنند و در هنگام paste کردن به آن توجهی نمی‌کنند. در این هنگام است که هکرها وارد کار می شوند. در این روش هکرها با استفاده از بدافزارهایی که وارد سیستم قربانی می‌کنند، آدرس مقصد به آدرسی که هکر تعیین کرده تغییر می کند. برای در امان ماندن از خطرات این نوع از کلاهبرداری ها، همیشه قبل از انتقال نهایی، آدرس کیف پول مقصد را چند بار به دقت چک کنید.

 

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا