احراز هویت دو مرحله ای

۰۳:۰۸
۲۹۳ ۱ ۰ دیدگاه

گوگل آتنتیکیتور (Google Authenticator)

گوگل آتنتیکیتور (Google Authenticator) یک نرم‌افزار است که بر اساس احراز هویت دو مرحله‌ای یا همان 2FA بوده و به کاربر امکان می‌دهد پیش از ورود به وبسایت و یا صرافی علاوه بر وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، کد موجود در اپلیکیشن گوگل آتنتیکیتور را وارد سایت کند. این کد منحصر به فرد بوده و مانند رمزپویا در حساب‌های بانکی هر ۶۰ ثانیه تغییر می‌کند. فعال کردن این قابلیت در صرافی های ارز دیجیتال از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا هکر باید حتما دسترسی فیزیکی به گوشی همراه شما داشته باشد و به راحتی حساب شما مورد حمله قرار نمی‌گیرد.

نحوه ی فعال سازی

ما برای مثال نحوه فعال سازی این نرم افزار را در صرافی کوکوین آموزش می دهیم. قبل از همه باید نرم‌‌افزار گوگل آتنتیکیتور را روی گوشی خود نصب کنید. این نرم‌افزار هم در گوگل‌پلی برای اندروید و هم در اپ‌استور برای iOS در دسترس است. اکنون می توانید وارد حساب خود در کوکوین شده و از قسمت پروفایل بخش Account Security را انتخاب کنید. در قسمت Google Verification روی دکمه Set بزنید. در بخش بعدی روی Send Code کلیک کنید تا کد تأیید برای ایمیل شما ارسال شود. بعد از وارد کردن کد، روی Next بزنید.
در این مرحله دو روش برای فعالسازی 2FA خود دارید. در روش اول می توانید کد QR موجود در صفحه را اسکن کنید. برای اینکار وارد برنامه Google Authenticator شده و بر روی علامت + کلیک کنید. پس از انتخاب گزینه Scan a QR code می توانید بارکد نشان داده در صرافی را اسکن کنید تا گوگل آتنتیکیتور شما فعال شود.
در روش دوم می توانید عبارت بازیابی نمایش داده شده را به صورت دستی در اپلیکیشن وارد کنید. فقط اینبار پس از انتخاب + بر گزینه Enter a setup key ضربه می زنیم. در قسمت Your Key کد را وارد کرده و در Account name یک اسم برای آن انتخاب می کنیم و سپس Add را می زنیم. اکنون کد موقتی را که برنامه به‌طور مرتب برای شما می‌سازد در کادر پایین صرافی وارد کرده و در نهایت روی Activate کلیک کنید تا احراز هویت دو مرحله‌ای در صرافی کوکوین فعال شود.

نکته ی مهم

نکته امنیتی مهمی که باید به آن دقت کنید آن است که حتما عبارت بازیابی که صرافی به شما نشان می دهد را در جایی امن ذخیره کنید چرا که اگر موبایل شما خراب شود یا به هر دلیلی نتوانید به این نرم افزار دسترسی پیدا کنید، از طریق این کد می‌توانید دوباره از گوشی دیگر به آن دسترسی پیدا کنید. در غیر این صورت هیچ راهی برای بازیابی گوگل آتنتیکیتور شما وجود نخواهد داشت و در نتیجه نمی توانید به حساب خود در صرافی وارد شوید. در ضمن برای اضافه کردن اکانت با استفاده از ایمیل در گوگل آتنتیکیتور هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا