نحوه ی خرید و فروش ارزدیجیتال ۲

۰۵:۱۸
۲۴۱ ۲ ۰ دیدگاه

چگونه ارز دیجیتال خرید و فروش کنیم؟

در ویدئوی قبلی ما به توضیح نحوه خرید و فروش در صرافی هایی که خودشان طرف معامله هستند، پرداختیم. اما نوع دیگری از صرافی ها هستند که علاوه بر خرید و فروش مستقیم، بازار معاملاتی ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند. عملکرد این بازار معاملاتی مشابه بازار بورس است. این صرافی‌ها بستری را فراهم کرده‌اند تا افراد سفارش خرید و فروش خود را در آن صرافی به ثبت برسانند. قیمت یک ارز دیجیتال توسط همین عرضه و تقاضا در صرافی‌های بین‌المللی به دست می‌آید.

ثبت سفارش خرید و فروش

 در واقع صرافی به عنوان واسط بین خریداران و فروشندگان عمل می کند و از هر معامله درصدی کارمزد دریافت می‌کند. برای خرید در این گونه از صرافی های داخلی ابتدا باید حساب ریالی خود را شارژ کنید. به عنوان مثال صرافی چلغوزینو را در نظر بگیرید. ابتدا وارد بخش کیف پول های خود می شوید. سپس در بخش ریال، واریز را انتخاب می کنید. پس از انتخاب کارت بانکی خود که پیش از این در صرافی به ثبت رسانده اید، مبلغ واریزی را وارد می کنید. اکنون کیف پول ریالی شاما شارژ شده است و می توانید با ثبت سفارش ارز دیجیتال خرید و فروش کنید. اگر از سفارش سریع استفاده کنید، ارز دیجیتال مد نظر شما در مناسب ترین قیمت فعلی خرید یا فروخته می شود. در صورتی که ترید انجام می دهید، می توانید طبق تحلیل خود سفارش خرید خود را در قیمت پایین تر یا سفارش فروش خود را در قیمتی بالاتر قرار دهید.

خرید تتر

صرافی‌های ایرانی از ارزهای دیجیتال زیادی پشتیبانی نمی‌کنند و حجم معاملات بسیار کمی دارند؛ بنابراین اگر قصد دارید به طور حرفه ای به معاملات ارزهای دیجیتال بپردازید، راهی جز مراجعه به یک صرافی خارجی ندارید. رایج‌ترین روش برای خرید ارزهای دیجیتال دیگر این است که تتر   بخرید، سپس با استفاده از صرافی‌های خارجی تتر خود را تبدیل به ارزهای دیجیتال دیگر کنید. تتر در واقع ارز دیجیتالی می باشد که به قیمت دلار وابسته است. همه صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی که دارای بازار معاملاتی هستند، کیف پول مخصوص به خود را دارند. بنابراین شما می توانید پس از خرید تتر در صرافی ایرانی، مستقیما آن را به یک صرافی خارجی انتقال دهید. به مثال چلغوزینو برمیگیردیم. ما در این مثال برای خرید تتر از سفارش سریع استفاده می کنیم. پس از اینکه رمزارز خود را تتر انتخاب کردید، مقدار تتری که قصد خرید آن را دارید وارد کرده و سپس ثبت سفارش را می زنید. پس از تبدیل ریال به تتر، به قسمت کیف پول تتر رفته و گزینه برداشت را انتخاب می کنید. 
اکنون باید مبلغ برداشت و آدرس کیف پول مقصد را وارد کنید. اگر هم google authenticator را فعال کرده اید، کد آن را وارد کنید. دقت کنید که حتما شبکه بلاک چینی که برای انتقال انتخاب می کنید، با شبکه بلاک چین آدرس مقصد یکی باشد. مثلا برای انتقال تتر معمولا از شبکه TRC-20 یا همان ترون استفاده می کنند. البته قبل از اقدام برای انتقال باید در یک صرافی خارجی ثبت نام کرده باشید تا بتوانید آدرس تتر آن را دریافت کنید. برای فروش هم می‌توانید همین فرآیند را به صورت برعکس انجام دهید، یعنی ارزهای دیجیتال خود را در صرافی خارجی به تتر تبدیل کنید و سپس از طریق سایت‌های ایرانی به فروش برسانید. ما در ویدئویی مجزا درباره نحوه ثبت نام و واریز و برداشت از یک صرافی خارجی صحبت خواهیم کرد.

تقریباً تمام صرافی های معتبر خارجی اعلام کرده‌اند که کاربران ساکن کشورهای تحت‌تحریم نمی‌توانند فعالیتی در این پلتفرم‌ها داشته باشند. برای جلوگیری از خطر بلوکه شدن در صرافی‌های خارجی باید در زمان ثبت نام شماره موبایل ایران را وارد نکنید و از یک آی‌پی خارجی ثابت برای ورود به آن استفاده کنید. با این حال باز هم ریسک به صفر نمی‌رسد. قبل از استفاده از یک صرافی خارجی مطمئن شوید که برای برداشت به احراز هویت اجباری نیاز ندارند. با این حال بیشتر صرافی‌های خارجی تنها زمانی احراز هویت را ضروری می‌دانند که مبلغ برداشت یا معامله از حد معینی تجاوز کند. مثلا حداکثر برداشت روزانه برای کاربران احراز هویت نکرده در صرافی کوکوین 1 بیت کوین است. 

نگهداری رمزارز

همانطور که گفتیم همه صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی که دارای بازار معاملاتی هستند، کیف پول مخصوص به خود را دارند و شما می‌توانید از همین کیف پول برای نگهداری ارزهای دیجیتال خود استفاده کنید. اما توصیه ما این است که اگر قصد خرید در حجم بالا و یا سرمایه‌گذاری بلند مدت را دارید، رمزارز خود را از صرافی خارج کرده و به کیف پول جداگانه خود انتقال دهید. چرا که کیف پول های صرافی ها توسط خود صرافی کنترل می‌شوند و شما هیچ دسترسی به کلید خصوصی کیف پول ندارید.

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا