هاوینگ چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

۰۳:۳۴
۳۳۴ ۷ ۰ دیدگاه

هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج

عرضه بیت کوین محدود است و پس از آن که 21 میلیون کوین تولید شود، شبکه از تولید بیشتر باز خواهد ماند. به همین دلیل اغلب از بیت کوین به عنوان "طلای دیجیتال" یاد می کنند. درست مانند طلا، تنها میزان محدودی از بیت کوین در جهان وجود دارد و سرانجام روزی همه آن استخراج خواهد شد.

در حال حاضر، بیش از 18 میلیون بیت کوین در حال گردش است که تقریبا 85٪ از کل بیت کوین هایی که قابل تولید است را شامل می شود؛ اما این بدان معنا نیست که این ارز دیجیتال به زودی به نهایت حد خود می رسد. دلیل این امر به سبب پروتکل آن است که از همان ابتدا در بلاک چین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو کد گذاری شد: پس از استخراج هر 210,000 بلاک، میزان تولید بیت کوین‌های جدید به شکل ناگهانی نصف می‌شود یا به‌طور دقیق‌تر، پاداش اهدایی به ماینرها برای اضافه کردن یک بلاک به بلاک چین ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. به این رویداد "هاوینگ" یا "نصف شدن پاداش استخراج" بیت کوین می گویند.

به طور میانگین هر چهار سال، بیت کوین این رویداد مهم را پشت سر می گذارد. هاوینگ بیت کوین اولین بار در سال 2012 و بار دیگر در سال 2016 اتفاق افتاد. به همین ترتیب، این واقعه برای بار سوم در ماه مه 2020 رخ داد.

دلیل هاوینگ

دلیل اصلی انجام این کار کنترل تورم است. یکی از نقایص اصلی ارزهای فیزیکی تولیدشده توسط بانک‌‌های مرکزی این است که بانک‌‌ها می‌‌توانند تا هر میزان که می‌‌خواهند به چاپ پول بپردازند و اگر بیش از حد این کار را ادامه دهند، قوانین عرضه و تقاضا مطمئنا باعث کاهش ارزش ارز ملی می‌‌شوند.

بیت کوین برخلاف ارزهای رایج طوری طراحی شده است که مثل یک کالای باارزش، مانند طلا، عمل کند. تنها مقدار محدودی از طلا در جهان وجود دارد و هرچه طلای بیشتری استخراج شود، پیدا کردن ذخایر باقیمانده سخت‌‌تر و سخت‌‌تر می‌‌شود. طلا ارزش خود را به واسطه همین عرضه محدود، به عنوان یک ابزار مبادله بین‌‌المللی و همچنین پس‌‌انداز، برای بیش از شش هزار سال حفظ کرده است. این امید وجود دارد که بیت کوین‌‌ نیز چنین سرنوشتی داشته باشد.

وقتی بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد، ماینرها به ازای هر بلاک، 50 بیت کوین دریافت می کردند. بنابراین، پیش از آن که اولین هاوینگ بیت کوین در نوامبر سال 2012 اتفاق بیفتد، در کل 10,500,000 بیت کوین تولید شده بود. پس از آن ماینرها شروع به دریافت 25 بیت کوین به ازای هر بلاک کردند. پس از هاوینگ سال 2020 این پاداش به 6.25 بیت کوین به ازای هر بلاک کاهش یافته است. طبق برآوردهای مربوط به رویداد هاوینگ، تعداد نهایی بیت کوین‌ها در سال ۲۱۴۰ به حدود ۲۱ میلیون واحد خواهد رسید. وقتی که آن روز برسد، ماینرها دیگر پاداش بلاک دریافت نمی کنند اما همچنان می توانند از طریق کارمزدهای معاملات، درآمد کسب کنند.

از نظر تاریخی، همواره قیمت پس از هاوینگ افزایش یافته است اما در نهایت این امر به نسبت عرضه و تقاضا بستگی دارد. اساسا، هاوینگ باعث کاهش عرضه بیت کوین می شود و در نتیجه این دارایی را کمیاب تر می کند. اگر تقاضا به اندازه کافی باشد، بعید نیست که قیمت آن افزایش یابد.

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا