مدل انباشت به جریان چیست؟ چه کاربردی در بیت کوین دارد؟

۰۵:۴۶
۲۴۶ ۱ ۰ دیدگاه

انباشت به جریان

انباشت به جریان یک مدل ریاضی برای پیش بینی قیمت بیت کوین است که توانسته توجه بسیاری از فعالان و تحلیلگران ارز دیجیتال را به خود جلب کند. در ادامه به معرفی و بررسی این مدل می پردازیم.
به زبان ساده، مدل انباشت به جریان  (Stock to Flow)یا به اختصار S2F عددی است که نشان می دهد با توجه به نرخ تولید فعلی، چند سال طول می کشد تا به موجودی حال حاضر برسیم. هر چه عدد بالاتر باشد، قیمت هم بیشتر خواهد بود. در واقع انباشت، همان ذخایر موجود و جریان نیز همان تولید سالانه است. بنابراین نسبت انباشت به جریان، مقدار ذخایر موجود از یک منبع تقسیم بر مقدار تولید سالیانه است.

مدل انباشت به جریان برای طلا

مدل انباشت به جریان بطور کلی برای منابع طبیعی کمیاب به‌کار گرفته می‌شود. بیایید مثال طلا را بررسی کنیم. درحالیکه ممکن است برآوردها متفاوت باشند، شورای جهانی طلا تخمین می زند که حدود 197 هزار تن طلا تا کنون استخراج شده است. این مقدار (یعنی کل عرضه) همان چیزی است که می‌توانیم از آن به عنوان انباشت یا ذخایر موجود یاد کنیم. در ضمن، هر سال حدود 2500 تا 3000تن طلا استخراج می‌شود. این مقدار را می‌توانیم به عنوان جریان در نظر بگیریم.
اکنون اگر 197هزار تن را بر 3000 تقسیم کنیم، نسبت انباشت به جریان تقریبا  65 به دست می‌آید. این عدد به ما می‌گوید، با نرخ تولید فعلی، 65 سال طول می‌کشد تا 197 هزار تن طلا استخراج شود. به لحاظ تاریخی، طلا همواره بالاترین نسبت انباشت به جریان را از میان فلزات قیمتی داشته است. هرچه نسبت انباشت به جریان بالاتر باشد، ذخایر جدید کمتری نسبت به کل ذخایر وارد بازار می‌شود. به این ترتیب، یک دارایی با نسبت انباشت به جریان بالا، به دلیل کمیاب بودن و تولید کم باید در طولانی مدت ارزش خود را حفظ کنند.
اگر شما نحوه کار کردن بیت کوین را درک کرده باشید، پس متوجه می‌شوید که چرا بکار بردن مدل انباشت به جریان برای بیت کوین می‌تواند منطقی باشد. این مدل اساسا بیت کوین را قابل مقایسه با کالاهای کمیاب مثل طلا و نقره درنظر می‌گیرد.

مدل انباشت به جریان برای بیت کوین

بیت کوین اولین کالای دیجیتال کمیابی است که دنیا به چشم خود دیده است. طبق نظر نیک سابو (Nick Szabo)، دانشمند رایانه، هر چیز ارزشمندی که غیرقابل جعل و کپی باشد، کمیاب است. بیت کوین علاوه بر این ویژگی، تنها مقدار محدود 21 میلیون از آن وجود خواهد داشت و به دلیل رویدادی به نام هاوینگ هر 4 سال، مقدار تولید آن به نصف کاهش خواهد یافت. از نظر آماری یک ارتباط قوی میان انباشت به جریان و ارزش بازار وجود دارد. طبق این مدل، با توجه به کاهش مداوم عرضه، با گذشت زمان قیمت بیت کوین باید افزایش قابل توجهی داشته باشد. در اوایل سال 2019  شخصی به نام پلن بی (Plan B) با انتشار مقاله ای مدل انباشت به جریان بیت کوین را معرفی کرد.
حدود 18,800,000 بیت کوین در حال حاضر استخراج شده است و تقریبا 328000 کوین نیز در سال ایجاد می شود. تخمین زده می شود که ساتوشی ناکاموتو در سال اول اختراع بیت کوین حدود 1 میلیون کوین را استخراج کرده است. از آنجایی که این تعداد بیت کوین تاکنون هرگز جابجا نشده است، پلن بی آن را در مدل S2F به حساب نمی آورد. بنابراین میزان انباشت بیت کوین به 17،800،000 کاهش می یابد. اگر این اعداد را در فرمول انباشت به جریان قرار دهیم، عدد 54 بدست می آید. مقدار کنونی بسیار نزدیک به طلا است. پیش از هاوینگ 2020 مقدار انباشت به جریان حدود 25 بود. هاوینگ 2024 این عدد را به 113می رساند و می بینیم که این عدد از رقم بدست آمده برای طلا نیز بالاتر خواهد رفت.
در محور افقی این مدل، زمان و در محور عمودی قیمت قابل مشاهده است. مقدار انباشت به جریان آن نیز با خط سفید نسبت به زمان و قیمت کشیده شده است. از آن جا که هاوینگ تا این حد روی SF تأثیر دارد، تعداد ماه‌های باقی مانده تا هاوینگ بعدی با یک طیف رنگی در نمودار ترسیم شده است. آبی پر رنگ ماهی است که در آن هاوینگ اتفاق می‌افتد و رنگ قرمز نیز بلافاصله بعد از هاوینگ را نشان می‌دهد.

مدل انباشت به جریان در ترکیب با چند دارایی

براساس این مدل، قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 به 100 هزار دلار دست خواهد یافت. البته پلن بی مدل دیگری به نام مدل انباشت به جریان بیت کوین در ترکیب با چند دارایی یا به اختصار S2FX در آوریل 2020 طراحی کرده است. براساس مدل جدید فقط با یک فرمول می توان علاوه بر بیت کوین، سایر دارایی‌ها نظیر طلا و نقره را هم ارزش‌گذاری کرد. طبق S2FX قیمت بیت کوین در پایان بازار صعودی اخیر، به 288 هزار دلار خواهد رسید که بسیار بیشتر از مدل اصلی انباشت به جریان است. 

توجه

توجه داشته باشید که مدل‌ها تنها در حد فرضیه هستند. یک فرضیه برای تبدیل شدن به نظریه باید تحقیقات بیشتری روی آن انجام شود. انباشت به جریان بر این فرض متکی است که کمیابی، باید ارزش را کنترل کند. طبق نظر منتقدان انباشت به جریان، اگر بیت کوین هیچ ویژگی مفید دیگری جز کمیابی نداشته باشد، این مدل کارایی‌اش را از دست می‌دهد. بنابراین از این ویدئو به عنوان یک توصیه مالی برداشت نکنید و این شما هستید که همیشه باید تحقیقات تکمیلی را انجام دهید.

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا