مارکت کپ (Market Cap) یا ارزش بازار چیست؟

۰۲:۱۰
۲۸۷ ۴ ۰ دیدگاه

مارکت کپ در بازار ارزهای دیجیتال

ارزش بازار یا مارکت کپ (Market cap) اصطلاحی رایج در دنیای ارزهای دیجیتال است که برای تعیین ارزش یک رمزارز و مقایسه دقیق آن با سایر رمزارزها بکار می رود.

ارزش بازار معادل چیست؟

در واقع ارزش بازار برابر است با تعداد واحدهای تولید شده یک رمزارز، ضربدر قیمت هر واحد رمزارز. برای مثال، اگر یک رمزارز در مجموع حدود 10 میلیون توکن یا کوین داشته باشد و قیمت هر کدام از آنها معادل با 10 دلار باشد، ارزش بازار آن 100 میلیون دلار می باشد. این اصطلاح تنها محدود به بازار رمزارزها نمی شود و در تمام بازارهای مالی از جمله بورس کاربرد دارد.

ارزش بازار در سرمایه گذاری

ارزش بازار یکی از معیارهای اصلی در تعیین بزرگی و اعتبار یک بازار و دارایی است. هرچقدر که مارکت کپ یک ارز دیجیتال بالاتر باشد، سلطه آن نیز در بازار بیشتر است و در نتیجه در جایگاه بالاتری از بازار قرار می گیرد. با بررسی این معیار می‌توان تصمیمات بهتری برای سرمایه‌گذاری گرفت. مثلا رمزارزهایی که مارکت کپ پایینی دارند به دلیل حجم و نقدینگی پایین از ریسک های بسیار بیشتری برای سرمایه گذاری برخوردارند. کوین مارکت کپ و کوین گکو از جمله مهم ترین وب سایت هایی هستند که ارزهای دیجیتال را براساس ارزش بازار رتبه بندی می کنند.

دیدگاهی برای این ویدئو منتشر نشده
userPic
در پاسخ به دیدگاه #
بالا